NOWA WIZJA MOTORYZACJI

Chcemy sprawiedliwego traktowania, eliminacji absurdów
drogowych i nowoczesnej motoryzacji.


Odblaskowe gadżety pod lupą UOKiK

Po kontroli Inspekcji Handlowej okazało się, że ok.30% odblaskowych gadżetów nie spełnia należycie swojej funkcji - podaje portal BRD24.pl

Inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali 41 przedsiębiorców. Przeprowadzili kontrolę w hurtowniach i sklepach w dziewięciu województwach. Tylko 9 proc. zbadanych przez Inspekcję Handlowa produktów było wyrobami polskimi. Najwięcej było tych wyprodukowanych w Chinach (18 proc.) Inspektorzy przyjrzeli się dokładnie 53 produktom i zakwestionowali 16 z nich (30,2 proc.). Główne zastrzeżenia to m.in. negatywny wynik testów laboratoryjnych wskazujących na zaniżony współczynnik luminancji świetlnej produktów, brak instrukcji dla użytkownika, czy nie przeprowadzenie procedury oceny zgodności produktu z normami Unii Europejskiej.

UOKiK ostrzega przed używaniem darmowych odblaskowych gadżetów. Naszą uwagę powinien zwrócić symbol CE, który informuje o spełnieniu wymagań danego elementu.

Razem z zakupionym odblaskiem powinniśmy dostać instrukcję obsługi w języku polskim. Powinny być w niej zawarte informacje o tym jak i gdzie zamocować odblask, jak go prawidłowo używać, w jakich warunkach go nie stosować i jak go przechowywać, aby nie stracił właściwości.

UOKiK radzi by odblask nosić tak, aby oświetlały go reflektory samochodu. Im niżej, tym lepiej. Dzięki temu kierowca wcześniej nas zauważy. Odblask powinien być w widocznym miejscu, niezasłonięty szalikiem czy torbą. Jeśli idziemy zgodnie z przepisami lewą stroną drogi odblask powinien być umieszczony od strony ruchu pojazdów  – na prawej ręce lub nodze.

Stan odblasków trzeba sprawdzać. Jeśli naszyta na ubranie lub plecak taśma odblaskowa się wytarła, trzeba ją wymienić.  Jeśli zaś do odblasku z tworzywa sztucznego dostanie się woda pod wpływem wilgoci utraci on właściwości, więc też warto postarać się o nowy.

Źródło: TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.