NOWA WIZJA MOTORYZACJI

Chcemy sprawiedliwego traktowania, eliminacji absurdów
drogowych i nowoczesnej motoryzacji.


Korytarz życia

Korytarz życia na autostradzie pozwala dojechać karetce na miejsce wypadku nawet do 8 minut szybciej. Choć niektórzy kierowcy – jak i same służby – starają się szerzyć tego typu zachowania, ministerstwo nie potrafi wprowadzić przepisów w życie. Prace nad nowelizacją trwają od kilku lat, a końca nie widać- czytamy na stronie moto.wp.pl

"Polskie prawo przewiduje oczywiście obowiązek ułatwienia przejazdu dla pojazdu uprzywilejowanego, ale taki zapis to może być za mało. Kierowcy w niektórych krajacg są zobowiązani do stworzenia miejsca dla służb, jeszcze zanim zobaczą karetkę czy straż pożarną w lusterku wstecznym. Takie rozwiązanie nosi nazwę korytarza życia i jest on tworzony pomiędzy dwoma pasami ruchu. Podczas jazdy w korku jest on wymagany w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowenii czy Szwajcarii. Kierowcy, którzy nie zastosują się do przepisów za zachodnią granicą, muszą liczyć się z mandatem wynoszącym ponad 300 euro".

Jeszcze w 2014 roku Ministerstwo Infrastruktury pracowało nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Teraz ponownie pojawiają się informacje o wprowadzeniu obowiązku tworzenia korytarzy ratunkowych. 3 lata pracy nad prostym rozwiązaniem dziwi. Poprosiliśmy o komentarz Szymona Huptysia, rzecznika prasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Okazuje się, że "Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza przeprowadzić analizę regulacji prawnych w zakresie tzw. korytarzy ratunkowych (korytarzy życia), funkcjonujących w państwach o wyższym poziomie bezpieczeństwa ruchu drogowego". Później zostanie ustalona potrzeba podjęcia indywidualnych działań legislacyjnych.

Źródło: TUTAJ

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.