NOWA WIZJA MOTORYZACJI

Chcemy sprawiedliwego traktowania, eliminacji absurdów
drogowych i nowoczesnej motoryzacji.


Inteligentny tempomat - już w 2020?

"Komisja Europejska chce, by od 2020 roku nowe samochody sprzedawane w UE były obowiązkowo wyposażane w inteligentny tempomat (ISA). Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu szacuje, że mogłoby to zmniejszyć liczbę ofiar wypadków o jedną piątą - czytamy na portalu BRD24.pl

"Inteligentny tempomat (Intelligent Speed Assistance – ISA) ma na celu zredukowanie mocy silnika tak, by auto naturalnie wytraciło prędkość dostosowując się do tej maksymalnej dozwolonej na drodze. Przy włączonym systemie nawet wciskając gaz do dechy nie uda nam się przekroczyć dozwolonej prędkości.

Nad obowiązkowym wyposażeniem nowych aut w taki system zastanawia się Komisja Europejska. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETCS) poinformowała, że spodziewa się takiej propozycji ze strony KE w najbliższych miesiącach. Rada rekomenduje, by w już w 2020 r. w system zostały wyposażone wszystkie nowe samochody sprzedawane w UE".

Komisja Europejska już zrealizowała badania dotyczące systemu inteligentnych tempomatów. Na podstawie przeprowadzonych testów – na drodze jak również w symulatorach – doszła do wniosku, że system ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze, choć zwróciła też uwagę na wady stosowania ISA. Wskazał m.in. na całkowite poleganie kierowcy na elektronice czy jego mniejszą koncentracja w obserwowaniu drogi i znaków. Badacze zauważyli, że kierowcy chcąc sobie zrekompensować ograniczenia jakie nakłada na nich system, po wyłączeniu go jechali jeszcze szybciej niż wówczas kiedy w ogóle z niego nie korzystali.

Całość artykułu TUTAJ.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.